top of page
Martina Bacova WEB 2
Foto Martina Bacova
Foto Martina Bacova WEB (kopie 2)
Foto Martina Bacova 3
Foto Martina Bacova 2 (kopie 2)

Martina Bačová

Houslistka

DE   CZ

Martina Bačová patří k nejvýraznějším představitelům nastupující umělecké generace. Studovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a na Pražské konzervatoři. V roce 2008 absolvovala na Fakultě umění v Ostravě u prof. Zdeňka Goly. V roce 2008–2010 byla studentkou Ivana Ženatého na Hochschule für Musik Carla Marii von Webera v Drážďanech, kde také získala Sächsisches Landesstipendium.

Již v dětství se úspěšně účastnila řady soutěží, např. Mezinárodní Kociánovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí (1. cena), Soutěže pro mladé talenty – Prague Junior Note (absolutní vítězství). V roce 1999 získala Cenu poroty mistrovských kurzů v Míšni a v roce 2002 získala 1. cenu v Mezinárodní houslové soutěži Beethovenův Hradec a obdržela cenu za nejlepší provedení díla Ludwiga van Beethovena. Na základě nahrávky získala stipendium na Cleveland Encore-School for Strings ve třídě Lindy a Davida Ceroneových, kde rovněž koncertně vystupovala a byla vybrána pro koncert WCLV Live Broadcast (2005).

Účastnila se řady mistrovských kurzů pedagogických osobností (např. Philippe Graffin, Charles Neidich, James Buswell), sólově vystoupila na prestižních festivalech v České republice  a v zahraničí (Pražské jaro, „Svatováclavský hudební festival“, Mahlerova Jihlava, Festival de Megeve, Festival de Nancy, Festival de la Vezere, St. Gellert Festival aj.). Koncertovala ve Španělsku, Slovensku, Maďarsku, Holandsku, Francii, Německu, Polsku, Koreji a USA.

Často je zvána k spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava a Severočeskou filharmonií Teplice, vystoupila se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a s komorními orchestry Camerata Janáček, Czech Virtuosi, St. Gellert Academy a dalšími. Velmi často spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí. Do svého projektu JA RA LAJ z oblasti world music    ji v roce 2009 pozval k účinkování Štefan Margita. S oblibou se věnuje hudbě 20.století právě jako skvostům klasické houslové literatury.

Jejím debutem je sólové CD Elegantní provokace s nahrávkami skladeb Otomara Máchy, Jeoše Janáčka, George Enesca a Bély Bartóka. V září roku 2009 získala nahrávka Martiny Bačové ve Velké Británii prestižní ocenění International Record Review – Outstanding Recording v časopisu International Record Review, kde se dostala i na titulní stranu časopisu, a velice pozitivně tuto nahrávku recenzoval i časopis Gramophone.

CD

Elegantní Provokace

• Mácha: Elegie für Violine & Klavier• Janáček: Sonate für Violine & Klavier• Enescu: Sonate für Violine & Klavier Nr. 2 • Bartók: Rumänische Volkstänze

Umělci: Martina Bacova (Housle), Alexandr Stary (Klavír) 

bottom of page