top of page
Jakub Cizmarovic 1_edited
DSCF3512
D6R_6595_web
Jakub Cizmarovic  2
D6R_6601_web
D6R_6596_web
Jakub Cizmarovic - Konzertpianist
D6R_6597_web
D6R_6604_web

Chopin - Etude Op. 10, No. 5 (Jakub Cizmarovic)

JAKUB CIZMAROVIC - classic young stars

Prokofiev - 2nd concerto - candenza

(Jakub Cizmarovic)

Beethoven - Piano Sonata No. 30, op. 109

(Jakub Cizmarovic)

DE   CZ

Jakub Čižmarovič

 

Koncertní klavírista

Jakub Čižmarovič se narodil v roce 1985 ve známé hudebnické rodině na Slovensku a žije v Kolíně nad Rýnem. Hře na klavír sa začal věnovat až jako 9-letý. Díky vyjímečnému talentu dosáhl svých prvních úspěchů už v 11. letech.

Získal 1. cenu na klavírních soutěžích v Kolíně a v Münsteru. Jeho razantní vývoj pokračoval dalšími oceněními v roce 1998.

Byl finalistou "Steinway" soutěže v Berlíně, jako i mezinárodní klavírní soutěže "Carl Czerny" v Praze. V roce 1999 obdržel opět 1. cenu na nejvýznamnější celoněmecké soutěži pro mládež "Jugend musiziert". Dalším oceněním bylo udělení 1. ceny na "Grotrian - Steinweg Wettbewerb" soutěži v Braunschweigu, kde mu jako prvnímu účastníkovi vůbec byla udělená i speciální cena významného klavírního pedagoga v mezinárodním měřítku - "Cena Karl-Heinze Kämmerlinga".

Řada úspěchů mladého klavíristy pokračovala dál i na mezinárodních klavírních soutěžích:

  • 2001 - 1. cena v kategorii klavír a titul absolutního vítěze medzinárodní hudební soutěže "International Music Festa Ueda" v Japonském Naganě.

  • 2005 - 1. cena na medzinárodní klavírní soutěži" 5. Premio Internazionale di interpretazione pianistica Giuliano Pecar" (Itálie)

  • 2007 obdržel Jakub Čižmarovič od ministerského předsedy kraje NRW prestižní cenu udělovanou mladým umělcům.

  • 2012 - 3. cena + cena publika na medzinárodní soutěži“International Piano Competition - Città di Pinerolo” (Itálie)

 

První učitelkou Jakuba Čižmaroviče byla jeho matka. Od roku 1998 byl žákem renomovaného pedagoga Prof. Karl-Heinze Kämmerlinga v Hannoveru a od roku 2001 studoval na Vysoké škole v Kolíně nad Rýnem v mistrovské třídě Prof. Pavla Gililova. Mimoto se mladý interpret zůčastnil vícero mistrovských kurzů - Lazar Berman, Eugen Indjic, Dimitri Bashkirov, Robert Levin, Andrea Bonatta. Setkání s osobnostmi takového formátu jako Vladimír Ashkenazy, Cyprien Katsaris, Adam Fischer, Zoltán Kocsis a Gerd Albrecht byli také pro mladého umělce velkým uměleckým impulzem. Po ukončení nejvyššího možného studia v Německu tzv. “Konzertexamen” se rozhodl Jakub zdokonalit svoje interpretační umění postgraduálním studiem na Univerzitě  “Mozarteum” v Salzburgu u významného francouzského pedagoga Prof. Jaquese Rouviera.

 

První výstoupení s orchestrem měl Jakub už jako 13-letý. V 16. letech debutoval v Kolínské Filharmonii s "Gürzenich Orchestra Köln" pod taktovkou Jamesa Conlona, kde předvedl v rámci Abonentního cyklu Chopinův klavírní koncert č.1 e - mol. I přes svůj mladý věk koncertoval Jakub Čižmarovič jako sólista už s mnoha orchestry. Gürzenich Orchester Köln, WDR Rundfunkorchester, Staatskapelle Halle, Westdeutsche Sinfonia, Norddeutsche Philharmonie Rostock, Kölner Kammerorchester, Bergische Symphoniker, Sinfonieorchester Aachen, Neubranderburger Philharmonie, Neue Philharmonie Westfalen, Nordwestdeutsche Philharmonie, Slovenská Filharmónia, Košická Filharmónia, Slovak Sinfonietta, Symfonický Orchester Slovenského Rozhlasu (SOSR), Sinfonia Varsovia, Orchestre Philharmonique de Liege, Korean Symphony Orchestra, Hwan Orchestra (Korea), Korean Chamber Orchestera, Rotterdam Philharmonic Orchestra ale i  s Chicago Symphony Orchestra.

 

Spolupracoval s dirigentami - James Conlon, Marcus Stenz, Dirk Joeres, Marcus Bosch, Matthias Foremny, David Geringas, Pascal Rophé, Stefan Soltesz, Hellmut Müller-Brühl, Oliver Leo Schmidt, Jaroslaw Lipke, Romely Pfund, Martin Studer-Müller, Peter Kuhn, Johannes Wildner, Min Kim, Toshiyuki Kamioka, Andras Ligeti, Jerzy Swoboda, Leoš Svarovský, tak jako i se slovenskými - Bystrík Režucha, Rastislav Štúr a Mário Košík.

 

Jakub Čižmarovič vystoupil na mnoha významných festivalech:

Ravinia Festival (USA), Nagano Music Festa (Japonsko), Music Festival Biarritz (Francie), Orpheo Festival (Holandsko), BHS (Slovensko), Klavierfestival Ruhr, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Braunschweig Classix Festival, Best of NRW, Sommerclassics (Německo).

 

Vícekrát absolvoval koncertní turné v Ásii (Korea, Čína) s orchestrem a se sólovými recitály. Mimo to je pravidelným hostem na německých a evropských koncertních pódiích.

 

Jakub Čižmarovič nahrál více nahrávek pro německý rozhlas - WDR.

Live - CD s dílem S. Prokofjeva bylo vydané ve Francii.  Jeho debutový album s dílami R. Schumanna a F. Liszta realizované pro spoločnost BMG - Arte Nova Classics, vyvolalo pozornost odborné kritiky, která ho zařadila mezi největší talenty své generace. Jako přínos k "Mozartovému roku" nahrál Jakub Čižmarovič v roce 2006 jeho tři klavírní koncerty.

CD

Schumann: Carnaval, Op. 9; 

Liszt: Venezia e Napoli,  Mephisto Waltz,  Hungarian Rhapsody No. 2. 

Jakub Cizmarovic
2004 

CD – BMG - Arte Nova Classics

Récital Prokofiev de Jakub Cizmarovic
2003

CD – Le magazine Piano

Mozart: Piano Concertos.

Jakub Cizmarovic piano, Juraj Cizmarovic conductor & Slovak Sinfonietta Žilina
2007

CD – Diskant DK 0099-2031

bottom of page